Jakie biurko dla ucznia wybrać?

Biurko to jeden z najważniejszych mebli w pokoju dziecka. To przy nim przez cały okres szkoły a może i studiów będzie spędzało kilkadziesiąt godzin w tygodniu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego mebla by był wygodny i funkcjonalny dla jego użytkownika?

Dziecko i biurko rosną razem

Swoją przygodę z biurkiem dzieci rozpoczynają już w wieku 4-5 kiedy tworzą swoje pierwsze rysunki. Mebel ten będzie im towarzyszył co najmniej przez kolejne 14 lat. Dzisiaj na rynku dostępne są rozwiązania, które pozwalają „rosnąć” biurku razem z dzieckiem. Regulowana wysokość nóg pozwala na dostosowanie wysokości mebla do potrzeb dziecka. Najlepiej, gdy tego typu biurko połączymy w zestaw z krzesłem o takiej samej funkcji, co pozwoli nam stworzenie kompletu, który będzie służył uczniowi przed długie lata.

Najnowsze propozycje na rynku stawiają przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę. Nowoczesne biurka mają możliwość ustawienia blatu pod różnym kontem, szereg przegródek i udogodnień by korzystanie z niego było intuicyjne. Dzisiaj biurko to głównie duży, wielofunkcyjny blat, z wyciętymi otworami na kable od oświetlenia i sprzętu elektronicznego. W dobie multifunkcjonalności spełnia nie tylko funkcję tradycyjnego biurka, ale także deski kreślarskiej i wielofunkcyjnej powierzchni roboczej.

Ergonomia podstawą wyboru biurka

Chyba nic tak nie martwi rodziców przy odrabianiu lekcji przez ich pociechy, jak pokrzywiona i zgarbiona sylwetka. Aby tego uniknąć, wybierajmy rozwiązania dostawane do wieku i wzrostu dzieci. Powtórzę, że najlepszym wyborem są biurka z możliwością regulacji wysokości nóg i nachylenia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tradycyjny mebel lub posiadamy już biurko, to pamiętajmy o wyborze odpowiedniego krzesła. Tylko w ten sposób stworzymy odpowiednie miejsce pracy i zadbamy o kręgosłupy rosnących dzieci.

Warto by młody człowiek korzystający z biurka miał pod ręką wszelkie niezbędne narzędzie do pracy. Jeżeli pozwala nam na to pomieszczenie zdecydujmy się na duży blat, na którym będzie miejsce do pracy, na laptopa i na drobne przybory szkolne. Jeżeli jesteśmy zwolennikami czystego biurka, wybierzmy takie z szufladami lub półką nad biurkiem. Pamiętajmy jednak by umiejscowienie szafki pod meblem nie ograniczało swobody ruchów.

Gotowe czy na wymiar

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli biurek. Osobiście uważam, że biurka nie powinno traktować się jako kolejnego mebla, a raczej jako stanowisko pracy. Warto wybrać gotowe rozwiązania z atestami. Jeżeli mamy dziecko w wieku do 8-10 lat zdecydujmy się na biurko, które będzie „rosło razem z nim”. Przy zakupie jest to większy wydatek, ale pozwoli nam na to, by przez długie lata nam służyło i w każdym momencie było idealnie dopasowane do potrzeb ucznia. Wybierając biurko zapytajmy też głównego zainteresowanego czy nasza propozycja mu odpowiada. W końcu to nie my a nasze dzieci będą przy nim spędzać długie godziny.

Categories: Porady